X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Co to jest numer referencyjny w zegarku?

Co to jest numer referencyjny w zegarku?

Zastanawia Cię tajemniczy ciąg cyfr, występujących czasem w towarzystwie liter, który widnieje na tarczy, kopercie lub deklu Twojego czasomierza? Dowiedz się, co to jest numer referencyjny w zegarku, gdzie można go znaleźć i w jakim celu oznacza się nim oryginalne modele.

Co to jest numer referencyjny w zegarku?

Numer referencyjny w zegarku to bardzo ważna informacja, którą zamieszcza producent, dlatego też warto wiedzieć, czym dokładnie jest, co oznacza i gdzie można go znaleźć. Zazwyczaj składa się on z ciągu cyfr oraz liter o długości od pięciu do dziesięciu znaków, najczęściej rozdzielonych za pomocą kropek. Numer referencyjny to numer katalogowy każdego modelu. Jest on bardzo istotny, ponieważ dzięki niemu, właściciel zegarka może zdobyć ważne informacje o swoim czasomierzu.

Czego można się dowiedzieć z numeru referencyjnego? Po wpisaniu go w wyszukiwarkę internetową, często od razu wyświetla się strona producenta z niektórymi danymi. Dotyczy to także modeli, które nie są od dawna w sprzedaży. Właściciel otrzyma informacje, takie jak rok produkcji zegarka, materiał koperty, czy paska (tego, który był przy czasomierzu w momencie wyprodukowania), rodzaj mechanizmu oraz rozmiar jego kalibru. Czasami producent podaje także niektóre parametry techniczne, np. stopień wodoszczelności. Zdarza się, zwłaszcza w przypadku bardzo rzadkich, limitowanych modeli, że widnieje też informacja, ile sztuk danego zegarka zostało wyprodukowanych.

co to jest numer referencyjny w zegarku

Niektórych może dziwić fakt, że do tego, by sprawdzić podstawowe dane o czasomierzu, producenci tworzą system zagadkowych numerów, skoro wszystko można znaleźć w ulotce lub w internecie. Warto jednak pamiętać, że zegarki są wynalazkiem dużo starszym, niż sieć, a ulotek do modeli produkowanych kilkadziesiąt lat temu, próżno dziś szukać.

Numer referencyjny w zegarku pozwala właścicielom starych, zabytkowych modeli, zgłębić wiedzę na temat swoich czasomierzy. Nawet jeśli nie można znaleźć informacji w internecie, zawsze jest możliwość wizyty u zegarmistrza, który dzięki numerowi seryjnemu, w mig rozszyfruje tajemnice każdego urządzenia ze wskazówkami.

Już wiesz, co to jest numer referencyjny w zegarku, ale być może teraz zastanawiasz się, czy przy nowszych modelach jest sens podawania referencji, skoro katalogowane są na bieżąco w internecie. Otóż numer referencyjny to nie tylko źródło informacji o czasomierzu, ale także gwarancja jego oryginalności. Jeśli ktoś decyduje się na zakup zegarka z tzw. drugiej ręki, powinien poprosić sprzedającego o wspólną wizytę u zegarmistrza, przed sfinalizowaniem transakcji. Specjalista, po sprawdzeniu numeru referencyjnego oraz sposobu jego naniesienia na zegarek, pomoże określić, czy dany model jest autentyczny.

Co oznacza numer na zegarku?

Dociekliwi miłośnicy czasomierzy, którym nie wystarczy tylko wiedzieć, co to jest numer referencyjny w zegarku, będą chcieli rozszyfrować zagadkowy ciąg cyfr i liter. Warto zaznaczyć, że nie ma jednego systemu identyfikacji modeli czasomierzy różnych marek i producenci nierzadko mają swój własny kod.

A zatem co oznacza numer na zegarku? Z pewnością, ciąg znaków w większości przypadków poda informacje o roku produkcji danego modelu, czy użytych przy tworzeniu czasomierza, patentach. To właśnie one czynią każdy z nich jeszcze bardziej nowoczesnym i funkcjonalnym.

Czasem numer referencyjny w zegarku może być także źródłem wiedzy o detalach, takich jak numer egzemplarza lub wspomniany wcześniej kaliber. Kaliber to rozmiar mechanizmu wyrażony najczęściej w liniach paryskich (jednostka miary). Cyfrowo-literowe oznaczenie kalibru określa kształt, wymiary oraz układ mechanizmu zegarka.

numer na zegarku co oznacza

Dlaczego numer referencyjny jest tak ważny? Niektóre modele, zwłaszcza z tej samej kolekcji, na pierwszy rzut oka niewiele się różnią. Dzięki porównaniu numerów referencyjnych, wprawny zegarmistrz będzie umiał podać różnice między zegarkami.

Jeśli planujesz kupić używany czasomierz na aukcji internetowej, co wiąże się z dużym ryzykiem zakupu podróbki, poproś sprzedającego o bardzo wyraźne zdjęcia numeru referencyjnego, a następnie skonsultuj się w tej sprawie ze specjalistą od zegarków.

Gdzie jest numer referencyjny zegarka?

Po wyjaśnieniu, co to jest numer referencyjny w zegarku, czas na garść informacji o tym, gdzie na czasomierzach, producenci zwykli go zaznaczać. Warto wiedzieć, że nie ma jednego, określonego miejsca, w którym powinno się szukać, jednak większość marek stawia na to, by był on wyraźnie widoczny i czytelny.

W takim razie gdzie jest numer referencyjny zegarka? Jedną z powierzchni, od której najlepiej zacząć poszukiwania, jest oczywiście stalowy dekiel czasomierza. Znajduje się on pod spodem koperty i często widnieją na nim także inne dane, takie jak informacja o stopniu wodoszczelności, rodzaju mechanizmu, szkle pokrywającym cyferblat, itp.

Pamiętaj, że na oryginalnych modelach, nie powinien znajdować się naklejany czy nadrukowany, a wyraźnie wytłoczony w stali lub tytanie dekla, numer referencyjny zegarka.

gdzie jest numer referencyjny zegarka

Gdzie jest kolejne miejsce, w którym warto poszukać numeru? Zdarza się, że producent umieszcza referencję na cyferblacie. Wówczas znalezienie tego charakterystycznego ciągu cyfr i liter, nie sprawia większej trudności, podobnie jak w przypadku dekla. To dość rzadki zabieg, ponieważ może zaburzyć design konkretnego modelu.

Innym miejscem, gdzie producenci decydują się nanieść numer referencyjny, bywa powierzchnia samej koperty. Jeżeli masz problem z odnalezieniem numeru referencyjnego na swoim czasomierzu, zawsze możesz skontaktować się z producentem i poprosić o pomoc albo po prostu odwiedzić zegarmistrza.

Chcesz dowiedzieć się więcej o budowie i funkcjonowaniu czasomierzy? Zapraszamy do lektury naszych pozostałych artykułów z cyklu Świat Zegarków. Dowiesz się z nich m.in. jak działa rotor, czym jest powłoka PVD i poznasz wiele innych ciekawostek o zegarkach – pasji, która nas łączy!