X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Pokojowy „wyścig zbrojeń”, jaki od lat oferują nam marki zegarkowe, w obecnych czasach jest prawdopodobnie najbardziej zaciekły i najmocniejszy. Dzisiejsza technologia sprawiła, że miniaturyzacja urządzeń pomiarowych przekracza kolejne granice. Ogromna rywalizacja jest mocno odczuwalna zarówno w zegarkach mechanicznych, jak i kwarcowych, a też solarnych. Modelem, który wysuwa się na prowadzenie w tym wyścigu jest z pewnością model Citizen Promaster Satellite Wave GPS (CC9020-54E / CC9025-51E).

Każdy kolejny model marki Citizen wyróżnia się nie tylko stylistyką i mechanizmem, ale w pewnym stopniu podnosi poprzeczkę samemu sobie. Takim modelem jest np. niedawno  opisywany na ZiP - Citizen Eco-Drive One. W tym momencie mamy do czynienia z kolejnym zegarkiem, którym japońska firma, sama sobie stawia wyższe cele.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Global Positioning System to system opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W swojej istocie jest to system, który ma dostarczyć informację o położeniu obiektu w przestrzeni i umożliwić jego nawigację. GPS działa na podstawie pomiaru czasu. Polega on na tym, że nadajnik wysyła sygnał radiowy do satelitów, które bazując na prędkości z jaką porusza się fala elektromagnetyczna oraz dokładnego czasu nadania sygnału, są w stanie obliczyć odległość nadajnika od satelitów.

W chwili obecnej działających jest około 30 sztuk takich satelitów, które codziennie okrążają Ziemię. Dzięki temu, możemy być pewni, że czas wyliczany na podstawie nadajników GPS jest „kosmicznie” dokładny.

Promaster zawsze o czasie

Ideą zastosowania w zegarmistrzostwie technologii Satellite Wave i GPS było stworzenie zegarka, który dzięki łączności satelitarnej będzie posiadał dokładnie, co do sekundy, ustawiony zdalnie czas, bez potrzeby jego ręcznego korygowania przez użytkownika.

Model Citizen Promaster Satellite Wave jest pod tym względem zegarkiem doskonałym. Czasomierz ten w regulowaniu poprawności wskazań czasu używa satelity systemu GPS, które podają mu dokładny czas, informacje na temat kalendarza oraz lokalizację zegarka, która jest istotna w przypadku zmian stref czasowych. Proces ten odbywa się automatycznie w zegarku, natomiast użytkownik może również zdalnie wymusić na zegarku łączność satelitarną w celu zaktualizowania czasu.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Jest to zacznie dokładniejszy system i wszędzie dostępny w porównaniu z systemem Radio Controlled, który w chwili obecnej posiada wyłącznie 5 nadajników i zasięg działania ich nie jest tak rozwinięty jak w przypadku nadajników systemu pozycjonowania.

W przeciwieństwie do zegarków mechanicznych, których dokładność wynosi od około kilku do kilkunastu sekund na dobę w zależności od mechanizmu, zegarki z systemem Satellite Wave mają niemal idealną dokładność w każdym miejscu na Ziemi, pod warunkiem „widoczności nieba” (5 sekund na miesiąc).

Samowystarczalny Eco- Drive

Zastosowanie łączności satelitarnej i GPS nie jest jednoznaczne z tym, że zegarek zawsze będzie chodził o czasie. Istotnym dla samowystarczalności tego modelu jest użycie systemu zasilania światłem Eco-Drive. Dzięki temu modułowi model ten będzie działał przez wiele lat, bez potrzeby wymiany w nim baterii.

Zegarek posiada akumulator, który ładuje się dzięki ekspozycji na światło z różnych źródeł (naturalnego i sztucznego), które pada na tarczę. Eco-Drive jest rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się zegarkiem Citizen na nadgarstku przez wiele lat od momentu zakupu, bez potrzeby wizyt u zegarmistrza.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

„Serce” satelity

Marka Citizen w swoich zegarkach używa wyłącznie manufakturowych mechanizmów, dlatego też w tym modelu, został zastosowany znany już z poprzednich modeli mechanizm oznaczony kalibrem F900. Mechanizm ten oprócz łączności satelitarnej GPS, oferuje nam znacznie więcej funkcji.

W pierwszej kolejności, gdy patrzymy na jego tarczę, możemy odczytać czas zegarka, datę, dzień tygodnia oraz ustawioną wcześniej drugą strefę czasową. Rozbudowane funkcje odkryjemy dopiero po zaktywizowaniu zegarka, poprzez wciśnięcie przycisków po prawej stronie koperty i wybraniu konkretnej opcji. Przyciskając je możemy odczytać, bądź skonfigurować następujące wskazania: wskazanie naładowania baterii, włączyć stoper, który posiada funkcję odmierzania upływu czasu aż do 24 godzin, alarm, bądź też ustawić potrzebną nam druga strefę czasową.

Zegarek posiada możliwość wyboru i ustawienia czasu dla 40 miast z różnych stref czasowych. Wyposażony został, również w wieczny kalendarz, który nie wymaga od nas korygowania daty, nawet gdy mamy rok przestępny.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Wszystko w jednym

Patrząc na ten model widzimy wypełnioną informacjami tarczę, którą ciężko zrozumieć bez specjalnego przygotowania. Opisując wygląd tarczy warto zacząć od samego środka. Jak w większości zegarków w samym środku znajdziemy pokryte warstwą luminescencyjną wskazówki godzin minut oraz wskazówkę sekundową. Powyżej, w górnej części znajdziemy charakterystyczne logo marki oraz to, co w tym modelu jest najważniejsze, czyli loga opatentowanych przez Citizen rozwiązań: Eco-Drive oraz Satellite Wave.

Poniżej wskazówek centralnych została umieszczona subtarcza odpowiedzialna za realizację wskazań drugiej strefy czasowej. Na godzinie 9 tarcza z wskazówką funkcyjną, która w zależności od wybranego trybu pracy wskazuje dzień tygodnia, poziom naładowania akumulatora, bądź informuje nas o włączony trybie oszczędzania energii.  Poniżej znajdziemy informację o tym, czy alarm jest nastawiony czy też nie. Najwięcej informacji dostarcza nam mała tarczka umieszczona na godzinie 3. Jest to ona wskaźnikiem funkcji, jaką w danej chwili obecnej wybraliśmy. To właśnie tutaj mamy informację na temat trybu w jakim pracuje, czy jest to ustawianie czasu, bądź 2 strefy czasowej, stoper, alarm, wskazanie naładowania akumulatora.

Dodatkową informacją jaką możemy uzyskać od zegarka jest to, czy warunki oświetleniowe jakie posiadamy w danej chwili są wystarczające do procesu ładowania akumulatora, informację tą znajdziemy w momencie gdy ustawimy zegarek w tryb informacji na temat poziomu światła. Zmiana trybów pracy odbywa się poprzez ruch koroną zegarka oraz pracę przyciskami zegarka.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Wokół tarczy zegarka, na której umieszczono wyraźnie odznaczające się subtarcze wskazań i nakładane indeksy z masą luminescencyjną znajdziemy okrąg z wyszczególniona listą 40 miast, dla których możemy dostosować daną strefę czasową. Obok 3-literowych skrótów miast znajdziemy cyfrową informację jaka jest równica czasu danego miasta wobec strefy czasowej odpowiadającej uniwersalnemu czasowi koordynowanemu (UTC).

Wokół szafirowego szkła, którym przykryta jest tarcza, porusza się obrotowy pierścień, ze  skalą suwaka logarytmicznego, dzięki któremu można dokonać obliczeń danych w najpopularniejszych jednostkach prędkości, wagi czy też pojemności.

Super TitaniumTM to specjalny materiał stworzony przez Citizen. Nazwa kryje skomplikowane procesy technologicznie jakim został poddany tytan przy przetwarzaniu i utwardzaniu powierzchni koperty, dekla oraz bransolety. Jest on pokryty powłoką Duratect, która w efekcie dodatkowo wzmacnia materiał pokrywany i czyni go jeszcze twardszym i bardziej odpornym na zarysowania (twardość w skali Vickersa: 1000-1500 Hv). Powłoka ta według informacji producenta  wnika w głąb materiału na głębokość 20-30 micronów, czyli znacznie głębiej niż oferują dotychczasowe powłoki PVD czy też pokrycia galwaniczne.

CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Zminiaturyzowana technika

Patrząc na ten zegarek, aż trudno się nie zdziwić, że tak zaawansowana technika została umieszczona w kopercie o wymiarach 47 mm średnicy i 14,6 mm grubości. Prezentowane w tym roku zegarki na bransoletach zostały wykończone w kolorach srebrnym i czarnym.

Czasomierz prezentuje także poniższy film:

Cena modelu Promaster waha się między 6 990 złotych dla modelu w srebrnym wykończeniu, a 7 470 złotych za model w kolorze czarnym.

Motto przewodnie marki Citizen brzmi Better Starts Now (Lepsze zaczyna się teraz).

Trudno się z nim nie zgodzić. Mimo, że każdego roku prezentuje coś jeszcze bardziej wyjątkowego, to możemy się spodziewać, że z kolejnymi premierami, przejdą samych siebie i pokażą coś co po raz kolejny udowodni nam, że lepsze jest zawsze przed nami.

Autor: Jakub Wojdat

Źródło: http://zegarkiipasja.pl/artykul/14190-citizen-promaster-satellite-wave-gps