X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
Cena zegarka – jakie czynniki o niej decydują?

Cena zegarka – jakie czynniki o niej decydują?

 

Wysoka jakość zastosowanych materiałów, precyzja wykonania czy wieloletnia tradycja marki – to jedynie niektóre czynniki generujące stały, wysoki popyt na zegarki klasy premium. Modele najbardziej renomowanych firm cieszą się niesłabnącą popularnością i są uznawane za jeden z najważniejszych symboli luksusu. Co sprawia, że dla tak wielu osób to właśnie cena jest najważniejszym wyznacznikiem jego jakości? Jakie elementy w największym stopniu wpływają na koszt luksusowego zegarka? Zapraszamy do lektury!

Dobry zegarek – co to znaczy i ile on kosztuje?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach na świecie, panuje przekonanie, że dobry zegarek powinien być drogi. W rzeczywistości wysokie ceny zegarków topowych firm, takich jak Roamer, Zeppelin czy Citizen, nie są kwestią snobizmu producentów czy chęci podkreślenia elitarnego charakteru ich produktów. Bardzo często to konsekwencja jakości zastosowanych materiałów, niezawodności i precyzji mechanizmów oraz technologii, w jakie firmy zegarmistrzowskie wyposażają modele swoich czasomierzy.

Co sprawia, że cena najdroższego zegarka na świecie w momencie powstawania tego artykułu wynosi ponad 31 milionów dolarów? W czasach, gdy wielkonakładowa produkcja niemal całkowicie zastąpiła tradycyjne rzemiosło, miłośnicy luksusowych produktów doceniają przede wszystkim jakość zastosowanych materiałów, dbałość o każdy szczegół oraz przemyślany design. Właśnie tym na tle seryjnie produkowanych zegarków wyróżniają się produkty luksusowe, od początku do końca stanowiące efekt pracy ludzkich rąk. Ich wysoka cena to również forma docenienia precyzji oraz zaangażowania, a także wiedzy i wieloletniego doświadczenia najwybitniejszych zegarmistrzów. Wielu z nich, zanim samodzielnie złoży swój pierwszy zegarek, przez całe lata szlifuje umiejętności pod okiem doświadczonych mistrzów.

Citizen CB5000-50L

Mechanizm to podstawa. Jak wpływa na cenę?

„Sercem” zegarka, czyli elementem odpowiadającym za sprawne funkcjonowanie całego układu jest mechanizm, który musi pracować niezawodnie z najwyższą dokładnością. Jak łatwo się domyślić, to właśnie rodzaj zastosowanego układu w największym stopniu wpływa na cenę produktu. Właśnie dlatego wybierając zegarek z najwyższej półki cenowej, zyskujesz pewność, że będzie odmierzał czas z niezwykłą czułością. Współcześnie, w zegarkach klasy premium najczęściej stosuje się dwa rodzaje mechanizmu:

 • kwarcowy – zasilany za pomocą baterii, gwarantujący niezawodną pracę oraz doskonałą precyzję odmierzania czasu; odchylenie takiego układu może wynosić nie więcej niż kilka sekund w skali całego miesiąca,

 • automatyczny – w odróżnieniu od układu kwarcowego, zegarki z mechanizmem automatycznym nie są zasilane baterią, a sprężyną, która na skutek nakręcania (naciąg ręczny) lub poruszania nadgarstkiem (naciąg automatyczny) wprawia wskazówki w ruch.

Współcześnie producenci nie ustają we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, proponując m.in. czasomierze z mechanizmem kwarcowo-solarnym, zasilane energią ze słońca. Na takie rozwiązanie zdecydował się np. Citizen w modelu CB5000-50L z serii Promaster, zastępując całkowicie tradycyjny akumulator wydajnym, ekologicznym ogniwem słonecznym, którego żywotność wynosi od 7 do 10 lat przy zachowaniu najwyższej precyzji pomiaru.

Roamer 657833 49 55 60

Czy pochodzenie ma znaczenie?

Kolejnym czynnikiem determinującym cenę zegarków klasy premium, po rodzaju zastosowanego mechanizmu, jest oczywiście kraj ich pochodzenia. Nieprzypadkowo „szwajcarski zegarek” to jedno z najczęściej stosowanych określeń na niezawodność, ład czy precyzję wykonania. Zegarki szwajcarskie stanowią synonim najwyższej jakości, wypracowanej przez dziesięciolecia u tamtejszych wirtuozów sztuki zegarmistrzowskiej.

„Swiss Made” – za takie oznaczenie trzeba, a przede wszystkim warto więcej zapłacić, by mieć gwarancję oryginalnego produktu i najwyższego standardu wykonania. Przykładem zegarków z wysokiej półki są modele firmy Roamer, np. 657833 49 55 60 z kolekcji C-Line z kwarcowym mechanizmem zamkniętym w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej, pokrytej od góry odpornym na zarysowania szkłem szafirowym. Innym przykładem szwajcarskiej precyzji oraz klasycznego designu jest zegarek męski Roamer Superior Chrono 508837 41 85 05, który doskonale sprawdzi się zarówno przy sportowych, jak i casualowych stylizacjach.

Nie tylko szwajcarskie zegarki uznawane są za synonim niezawodności i najwyższej jakości wykonania. Równie wielką estymą darzone są zegarki japońskich marek, co przekłada się na ich relatywnie wysokie ceny. Doskonałym przykładem jest tu wspomniana już wcześniej firma Citizen, której klasyczne modele zegarków, takie jak np. damski EO1213-85E Elegance, od lat wybierane są przez celebrytów, gwiazdy sportu, najbardziej wpływowych polityków czy inne osobistości z pierwszych stron gazet.

Roamer 508837 41 85 05

Materiały i design zegarka a jego cena

Równie ważny, co niezawodność mechanizmu oraz pochodzenie zegarka, jest jego design, który w przypadku luksusowych czasomierzy powinien być nie tylko efektowny, ale też przemyślany i funkcjonalny. Wszystkie te właściwości doskonałe łączy w sobie proponowany przez markę Roamer Competence Skeleton III 101663 47 45 10N, wyróżniający się srebrno-złotą kolorystyką zarówno bransolety, koperty, jak i wskazówek oraz indeksów liniowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przezroczystej tarczy, która pozwala śledzić budowę i pracę wykonanego z imponującą precyzją mechanizmu.

Citizen EO1213-85E

Unikatowe zegarki luksusowe – za co płacisz?

Na potencjalnych nabywców zegarków klasy premium jak magnes działa jedno słowo: limitowany. Wielu pragnie posiadać na własność model wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy, nawet mimo znacząco wyższej ceny. Pożądanie budzą nie tylko ograniczony nakład, ale również wyjątkowy design czy unikatowe dodatki, które czynią zegarki z limitowanych edycji jedynymi w swoim rodzaju. Istotą tego rodzaju produkcji jest to, aby podaż nigdy nie zaspakajała popytu. Doskonale zdają sobie z tego sprawę renomowane marki, dające w ten sposób swoim klientom, a nierzadko również – wiernym fanom – możliwość dokonania luksusowego zakupu.

Roamer 101663 47 45 10N

Inwestycja w jakość to inwestycja na lata

Zegarek z najwyższej półki to coś więcej niż funkcjonalny, solidnie wykonany czasomierz. Często dla wielu nabywców taki zakup ma charakter inwestycji w niezawodność oraz najwyższą jakość. Nie bez znaczenia jest również rola luksusowych zegarków w podkreślaniu statusu i pozycji społecznej. Wspomniane w tym artykule marki takie jak Citizen czy Roamer, podobnie jak wielu innych producentów – np. Hugo Boss, Lacoste czy Tommy Hilfiger, bezsprzecznie kojarzą się z luksusem. Produkowane przez nich zegarki, podobnie jak inne dobra klasy premium, stanowią zakup na lata, w który z pewnością warto zainwestować więcej. Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat konkretnego produktu? Skontaktuj się z nami! Specjaliści SWISS służą swoją wiedzą i radą.