X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
WYMIANA KORONKI W ZEGARKU – JAK TO ZROBIĆ?

WYMIANA KORONKI W ZEGARKU – JAK TO ZROBIĆ?

Koronka to najbardziej narażony na uszkodzenie element w czasomierzu, ze względu na to, że jest odstający. Co jeśli dojdzie do jej wyrwania lub zaczepienia? Dobra wiadomość jest taka, że to nie koniec świata. Czy wymiana koronki w zegarku jest droga? Czy można dokonać jej samodzielnie? Odpowiadamy na wszystkie, nurtujące Was pytania.

Wymiana koronki w zegarku – kiedy jest potrzebna?

Zanim opiszemy, jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana koronki w zegarku, wyjaśnijmy pokrótce, co to za element i za co on tak naprawdę odpowiada. Koronka to po prostu pokrętka osadzona na końcu wałka naciągowego, który służy do nakręcania zegarka, nastawiania wskazówek, datownika, a także wszelkich innych wskazań w zależności od tego, w jakie komplikacje został wyposażony dany czasomierz (może np. obracać pierścień pod szkłem zegarka, ustawiać czas w drugiej strefie czasowej, aktywować i dezaktywować budzik).

W zegarkach sportowych koronka dodatkowo często wkręcana jest na tubus koperty, co ogranicza niebezpieczeństwo dostania się wody do jej wnętrza. Z kolei w modelach o charakterze głównie biżuteryjnym te główki naciągowe są dekorowane dodatkowo kamieniami szlachetnymi. Najczęściej jest to tzw. kaboszon – rodzaj kamienia o kształcie półkuli, który wypolerowany i bez widocznej oprawy osadza się w koronce koperty zegarka.

Ten niewielki element umieszczany jest po prawej stronie zegarka naręcznego – posiada go 99% czasomierzy i to od początku masowej produkcji (z tą różnicą, że w XX wieku zmieniła ona swoją pozycję z godz. 12.00 na godz. 3.00). Chociaż mała i niepozorna, koronka spełnia kluczowe dla prawidłowego działania czasomierza funkcje – nie bez powodu zyskała takie synonimy (chociaż trzeba przyznać, że niektóre niezbyt trafne!), jak: pokrętło, śruba czy też bolec. Pamiętaj, że występują modele, które mają więcej niż jedną koronkę - może  się tak zdarzyć zwłaszcza w przypadku wielu dodatkowych komplikacji. Każda będzie wtedy odpowiadać za co innego.

koronka w zegarku

Kiedy więc wymiana koronki w zegarku jest niezbędna? Zawsze wtedy, gdy cokolwiek się z nią stanie – ulegnie uszkodzeniu, naderwaniu lub całkowicie odłączy się od koperty. Zwłaszcza całkowicie urwana koronka w zegarku jest problematyczna – w takim przypadku niemożliwe jest korzystanie z jakichkolwiek funkcji, w które wyposażony został czasomierz.

A wcale nietrudno jest o takie nieprzewidziane incydenty, chociaż zdecydowanie rzadziej zdarza się to we współczesnych zegarkach niż w tych sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy urwana koronka w zegarku nie była niczym dziwnym. Skąd ta zmiana? Dzięki nowym materiałom, z których wykonywane są koronki zegarków. Kiedyś był to głównie mosiądz, ewentualnie stal. Dziś tworzone są one często z wytrzymałego tytanu, wszelkiego rodzaju szlachetnych kruszców, a także spieku ceramicznego.

Wymiana koronki w zegarku będzie jednak również potrzebna wtedy, gdy ulegnie ona delikatnym zarysowaniom czy odkształceniom. Prócz funkcji praktycznej, pełni ona dziś niebagatelną funkcję ozdobną. Producenci czasomierzy zaczęli prześcigać się w tworzeniu koronek o ciekawych kształtach i różnych wielkościach. Jeśli więc zależy Ci, aby Twój czasomierz prezentował się na nadgarstku nieskazitelnie, a przypadkiem uszkodziłeś ten element, dobrym pomysłem będzie wymiana koronki w zegarku. Cena takiego naprawczego zabiegu wcale nie jest bardzo wysoka!

Jak wyjąć koronkę z zegarka i jak samodzielnie ją wymienić?

Czy samodzielna wymiana koronki w zegarku jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak. Musisz jednak pamiętać o jeszcze jednej funkcji tego elementu. Źle zamontowana lub uszkodzona koronka może powodować nieszczelność koperty, a to z kolei grozi dostaniem się do wnętrza koperty wilgoci, w ekstremalnych przypadkach nawet wody. Efekt? Całkowicie zalany i zniszczony zegarek!

To więc nie tylko kolejny powód, który sprawia, że zabieg wymiany jest niezbędny przy uszkodzonej lub urwanej koronce, ale również powód, dla którego tak ważna jest delikatna i samodzielna wymiana koronki w zegarku. Cena w tym przypadku obejmuje wyłącznie zakup nowego modelu, odpowiadającego danemu czasomierzowi.

Jeśli koronka uległa całkowitemu urwaniu, będziesz musiał również zdemontować przymocowany do niej wałek naciągu – wymiana obejmuje wtedy oba elementy, zwłaszcza jeśli na wałku została część urwanej koronki. A jak wyjąć koronkę z zegarka, która uległa po prostu uszkodzeniu? Wszystko zależy od tego, czy posiadasz czasomierz z tradycyjną, osadzoną na wałku koronką, czy model sportowy, posiadający coraz częściej koronkę zakręcaną. W tym ostatnim przypadku wystarczy ją najpierw odkręcić, a następnie delikatnie podważyć (np. ostro zakończoną pesetą lub szpilką) i wyjąć.

jak zdjac koronke z zegarka

Z kolei, jeśli koronka zamontowana jest na wałku, pod nim znajduje się przycisk zaczepny. Igłą, cyrklem lub szpilką należy go wcisnąć i trzymają cgo, wyciągnąć koronkę. Czasem jednak zdarza się, że odkręcenia wymaga śrubka tuż nad wałkiem, a pod koronką.

Już wiesz, jak wyjąć koronkę z zegarka. Ale jaką kupić w zastępstwie? Musi ona być doskonale dopasowana zarówno na dany gwint, wielkość, wysokość, długość tulei, kształt i rozmiar gniazda lub kominka w kopercie. Najprościej po prostu kupić identyczną. Jeśli jednak urwana koronka została zgubiona , udaj się do sklepu wraz z czasomierzem

Wymiana koronki w zegarku – cena

A jak wygląda u zegarmistrza wymiana koronki w zegarku? Cena jest tu naprawdę zróżnicowana. Niektórzy specjaliści rozróżniają kwoty w zależności od materiału, z jakiego wykonana została koronka, inni ze względu na jej rodzaj (tańsza będzie wymiana koronki, gdzie uszczelka znajduje się w środku w tubusie lub nachodzi na niego na zewnątrz; droższa – koronki z podwójnym uszczelnieniem w środku i na zewnątrz).

Niektóre zakłady podają więc przybliżone ceny od 30 do 120 złotych, z tym, że jeśli wymianie musi ulec także wałek naciągowy suma może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Najczęściej więc kwota, jaką należy zapłacić za wymianę koronki w zegarku, ustalana jest indywidualnie - w grę wchodzi tu również to, jak łatwo jest dopasować identyczną koronką. W modelach zabytkowych nie jest to już takie proste.

Jeśli zdecydujesz się na zaniesienie czasomierza do specjalisty, pamiętać, by po wymianie, naprawie lub dopasowaniu koronki, poprosić go o sprawdzenie szczelności zegarka. Tylko tak będziesz mieć pewność, że wymiana przebiegła prawidłowo i nic nie zakłóci już pracy Twojego czasomierza.

koronka w zegarku wymiana

Samodzielna czy profesjonalna wymiana koronki w zegarku? Wszystko zależy od Ciebie!

Koronka, chociaż niewielka i pozornie niezbyt istotna, w rzeczywistości stanowi kluczowy element każdego czasomierza. Wybierając więc zegarek, zwróć uwagę na jej wygląd, kształt oraz funkcje, jakie pełni – im bardziej designerska, ozdobiona i odstająca, tym bardziej narażona na uszkodzenia; z kolei im więcej w czasomierzu komplikacji, tym ważniejsza rola, jaką odgrywa koronka. W takim przypadku warto zdecydować się na naprawdę trwałe materiały, jak tytan czy ceramika.

Co jednak, gdy koronka mimo wszystko ulegnie uszkodzeniu albo całkowitemu urwaniu? Wtedy niezwłocznie zajmij się jej naprawą, aby nie doprowadzić do zniszczenia całego czasomierza. Możesz to zrobić sam, ale pamiętaj, by być ostrożnym oraz dobrać idealną, najlepiej taką samą koronkę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wymiana koronki w zegarku przez zegarmistrza – ten niewielki element wymaga bowiem precyzji godnej fachowca. Na końcu możesz również poprosić o dodatkowe sprawdzenie szczelności, aby zyskać pewność, że dalsze użytkowanie czasomierza będzie bezpieczne.

Pamiętaj jednak, że wizyta u profesjonalisty to również większa cena – zegarmistrzowie zastrzegają sobie wyższe ceny nie tylko przy większych defektach, ale także, gdy mają do czynienia z zegarkami zabytkowymi (np. modele kolekcjonerskie) lub markowymi, oraz tymi, do których produkcji zastosowano nietypowe materiały lub wykorzystano nowoczesne mechanizmy i skomplikowane technologie.

W takim jednak przypadku czasem tylko fachowiec będzie w stanie pomóc. Nowoczesne czasomierze posiadają niekiedy naprawdę skomplikowaną budowę – samodzielna wymiana koronki w zegarku typu diver może nie być taka prosta. Decyzja należy tu więc do Ciebie. Jeśli spodobały Ci się nasze porady, sprawdź, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek.