X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...
KOPERTA W ZEGARKU – CO TO ZA ELEMENT I DO CZEGO SŁUŻY?

KOPERTA W ZEGARKU – CO TO ZA ELEMENT I DO CZEGO SŁUŻY?

Podstawowa część budowy zegarka naręcznego, w której osadzony jest mechanizm – tak w skrócie można wyjaśnić, czym jest koperta w zegarku. Co to jednak za element w rzeczywistości? Czy pełni on wyłącznie funkcję szkieletu czasomierza, a może odpowiada za coś więcej? Z jakich materiałów się go wykonuje i czym różnią się jego rodzaje? Oto mini elementarz, z którego dowiesz się, co to jest koperta w zegarku i do czego służy!

Koperta w zegarku – co to jest?

Koperta w zegarku – co to za element? Jak już wspomnieliśmy, to zewnętrza obudowa i zarazem szkielet zegarka, którego podstawową rolą jest ochrona mechanizmu, a także cyferblatu. Umieszczone są na nim również wszystkie elementy zewnętrze względem mechanizmu, a więc główka naciągowa (koronka) i ewentualne przyciski, służące do właściwego ustawienia czasomierza.

Zastanawiając się więc, co to koperta w zegarku, można powiedzieć, że jest to część nie tyle niezbędna, ile podstawowa – chroni mechanizm przed uszkodzeniem i czynnikami zewnętrznymi (kurzem czy wilgocią). Pełni ona jednak także drugą funkcję, a mianowicie estetyczną – jako pierwsza klasyfikuje czasomierz jako mniej lub bardziej formalny, ma więc również znaczenie dekoracyjne (zarówno w przypadku zegarków męskich, jak i damskich).

koperta w zegarku

Czy wiesz jednak, skąd w ogóle wzięła się koperta w zegarku? W XVI wieku Peter Henlein z Norymbergii stworzył zegarek kieszonkowy, zwany jajkiem norymberskim. Był on jednak dość duży i nie mieścił się w kieszeni właściciela. Dopiero trzy wieki później do masowej produkcji weszły zegarki naręczne, chociaż wiele osób uważało noszenie ich na nadgarstku za niedorzeczne! Nic dziwnego, skoro pierwsze modele przeznaczone były głównie dla oficerów – mieli oni zajęte ręce, potrzebowali jednak wygodnego w użyciu środka do mierzenia czasu. Wtedy szkiełka zabezpieczała wyłącznie specjalna kratka. Jednak w trzeciej dekadzie XX wieku koperta w zegarku przeszła prawdziwą rewolucję. Dziś o estetyce czasomierza decyduje zarówno materiał koperty zegarka, jak i jej rodzaj, a także wielkość – to gwarancja tego, że czasomierz będzie dobrze wyglądać i dobrze się nosić.

Koperta zegarka – rodzaje

Jaka może być koperta w zegarku? Rodzaje tego elementu są dziś naprawdę zaskakujące. Pierwsze, a więc najbardziej klasyczne koperty, które wciąż uchodzą za wyznacznik elegancji oraz formalności czasomierza to zdecydowanie te okrągłe. Nie bez powodu to właśnie je znajdziesz w większości zegarków słynnych szwajcarskich marek, przeznaczonych do garnituru lub wieczorowych kreacji. To jednak nie wszystko, bo dziś koperta może mieć nie tylko różne kształty, ale i rozmaitą wielkość. Czy wiesz co to koperta o nazwie cushion? Przypomina ona poduszkę i posiada wyraźne uszy do mocowania paska, które dominują nad resztą czasomierza.

W zegarkach z kolekcji fashion króluje naprawdę zindywidualizowany design – trudno go nawet opisywać, bo w asortymencie poszczególnych marek występują wyjątkowe i niepowtarzalne odmiany. Prócz prostokątnych i kwadratowych kopert, znajdziesz także sześciokąty i ośmiokąty, a także wszelkiego rodzaju elipsy i owale – czasem będą to wyłącznie wycinki elips, ale najczęściej asymetryczne. Powstała też nietypowa jednoczęściowa koperta Monocoque, która nie posiada oddzielnego dekla. Dostać się do mechanizmu można więc poprzez zdemontowanie szkiełka i koronki. Ten rodzaj uznaje się za wyjątkowy, podwyższa bowiem ochronne parametry czasomierza i wykorzystuje się ją głównie w zegarkach przeznaczonych do profesjonalnego nurkowania. Różnorodność modeli, z jaką można się spotkać na współczesnym rynku zegarmistrzowskim, robi niemałe wrażenie. Jak wybrać zegarek z dopasowaną kopertą?

Po pierwsze zmierz swój nadgarstek – wystarczy Ci do tego miara krawiecka, a nawet zwykły sznurek, którego długość odmierzysz potem na linijce. Chociaż każdy jest inaczej zbudowany, standardowo męski nadgarstek mierzy od 15 cm do 19 cm, kobiecy od 14 cm do 18 cm. Z kolei rozmiar koperty dotyczy zarówno jej szerokości oraz wysokości, jak i średnicy tarczy w milimetrach – nawet jeśli wybierzemy mały cyferblat, za gruba koperta może nieestetycznie odstawać od ręki.

koperta-w-zzegarku

Zegarki o sporych gabarytach nie wyglądają dobrze na nadgarstkach osób szczupłych i odwrotnie. Jeśli więc Twój nadgarstek jest mniejszy w obwodzie niż 15 cm, unikaj czasomierzy o średnicy większej niż 41 mm (dla naprawdę szczupłych nadgarstków damskich najlepsze będę te w granicach 25-30 mm). Z kolei nadgarstek w rozmiarze powyżej 18 cm będzie dobrze współgrał z zegarkiem o średnicy 44-46 mm (w przypadku kobiet 32-40 mm).

Pamiętaj jednak, że kluczowa jest tu również wspomniana grubość koperty. Na formalne okazje nie może ona przekraczać 4 mm dla kobiet i 6 mm dla mężczyzn – powinna zmieścić się pod mankietem koszuli czy marynarki. Na co dzień możesz sobie pozwolić na więcej. Im jednak większa i grubsza koperta, tym zegarek jest cięższy – nie zapominaj więc także o komforcie jego noszenia.

Z jakich materiałów może być zrobiona koperta?

Jaki materiał koperty zegarka wybrać? Opcji jest naprawdę sporo. Najpopularniejsza jest stal szlachetna, ze względu na swoje antyalergiczne właściwości. Nie tylko nie rdzewieje, ale jest również podatna na obróbkę, dzięki czemu można ją wypolerować. Jednocześnie stalowe koperty są odporne na uszkodzenia i zarysowania.

Jeśli jednak masz naprawdę spory problem z alergiami skórnymi, wybierz kopertę z tytanu. Jest on aż 40% lżejszy od stali – sprawdzi się więc idealnie dla osób z drobnymi nadgarstkami. Ma jednak ciemniejszy kolor i matowe wykończenie, przez co wiele osób woli wybrać stal szlachetną.  

Z metali do produkcji kopert popularny jest również mosiądz nazywany brassem, czyli stop miedzi i cynku, który posiada dość charakterystyczną barwę, jednak można go dostać też w kolorze czarnym, białym, a także pozłacanym. Tu jednak uważaj na sposoby naniesienia warstwy koloru – najlepiej upływ czasu znoszą koperty, gdzie wykorzystano metodę fizycznego naparowywania PVD lub metodę galwaniczną. Pamiętaj jednak, że mosiądz może powodować uczulenie.

Z metali szlachetnych najpopularniejszy materiał koperty zegarka to oczywiście złoto 14- albo 18-karatowe. Można je polerować w przypadku powstania mikro rys. Posiada ono również różne odcienie: od białego (białe złoto), żółtego, aż po delikatny róż (złoto różowe). Takie czasomierze są eleganckie i prestiżowe, najczęściej spotkasz więc je w klasycznych kolekcjach. Srebro stosuje się głównie do produkcji zegarków biżuteryjnych, jednak ten materiał łatwo się rysuje i utlenia. Jego zaletą jest hipoalergiczność, dzięki czemu znajduje uznanie u osób z uczuleniem.

rodzaje kopert w zegarku

Koperty zegarków wykonuje się także ze stopów czy spieków ceramicznych – to jednak materiał kruchy i twardy. Nie uczula i nie wchodzi w reakcję z ludzką skórą, nie podlega też korozji. Najczęściej więc ceramika stanowi tylko drobny ozdobny element na kopercie – zdarzają się jednak modele w całości z niej wykonane (częściej w czasomierzach damskich). Powszechnie używany materiał do produkcji koperty zegarka to również plastik. Chociaż jest całkowicie antyalergiczny, cechuje się umiarkowanym czasem trwałości. Dzięki temu możesz jednak pozwolić sobie na kilka czasomierzy w rozmaitych kolorach oraz różnym kształcie. 

Ciekawą i niebanalną alternatywą okazuje się także brąz, z którego również może być wykonana koperta w zegarku. Co to za materiał? Ten stop miedzy, zazwyczaj zmieszanej z cyną, ludzkość ceni sobie od starożytności. Branża zegarmistrzowska sięga po niego zazwyczaj, aby wyprodukować zegarki przeznaczone do kontaktu z wodą – takie koperty są bowiem solidne i naprawdę ciężkie, dlatego nie zagraża im żadna wilgoć. Zamiast korodować, pokrywają się zieloną patyną, co tworzy wyjątkowy efekt.

Z kolei do produkcji czasomierzy związanych z motoryzacją używa się coraz częściej włókna węglowego, nazywanego karbonem, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością mechaniczną (pięciokrotnie przebija pod tym względem stal!). Takie koperty są w dodatku lekkie i odporne na zarysowania, mogą jednak pękać przy dużych uderzeniach. Natomiast drewniana koperta w zegarku to już oryginalne rozwiązanie, zgodne z bieżącymi trendami w zakresie ekologii. Ma jednak swoje wady – jest to materiał dość miękki i niezbyt trwały.

Co to jest koperta w zegarku i jakie pełni funkcje? Podsumowanie

Już wiesz, co to jest koperta w zegarku, a także znasz jej funkcje: ochronną oraz dekoracyjną. Pamiętaj jednak, że oprócz dbania o mechanizm, a także wizualnych aspektów kluczowy jest również rodzaj, wielkość oraz materiał koperty, które decydują o przeznaczeniu czasomierza, zarówno jeśli chodzi o dopasowanie go do ubioru na konkretną okazję, jak i wykonywane na co dzień zajęcia.

Koperty w nowoczesnych zegarkach są większe oraz masywniejsze i to zarówno w modelach klasycznych, jak i sportowych. Grubość koperty dopasuj zatem do rozmiaru swojego nadgarstka.

Koperty zegarków mają nie tylko różne kształty, ale mogą być także zdobione np. wysadzane kamieniami szlachetnymi, co stanowi dodatkowy element biżuteryjny, zwłaszcza w czasomierzach damskich. Odmienny wizualnie efekt dają także rozmaite materiały do produkcji tej zewnętrznej obudowy – nic zapominaj jednak, że ma ona nie tylko ładnie wyglądać, ale i skutecznie ochraniać mechanizm w zależności od wykonywanych przez Ciebie na co dzień czynności. Dlatego sprawdź naszą ofertę zegarków i dobierz model idealny dla siebie.