X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...

 • Trwa ładowanie...
JAK USTAWIĆ DATOWNIK W ZEGARKU?

JAK USTAWIĆ DATOWNIK W ZEGARKU?

Coraz więcej zegarków oferowanych zarówno przez szwajcarskie, jak i modowe marki, prócz wskazywania aktualnej godziny, umożliwia także sprawdzenie daty – niekiedy jest to tylko dzień miesiąca, czasem również dzień tygodnia. Chociaż funkcja ta wydaje się bardzo prosta, pozbawiona wiecznego kalendarza zmusza właściciela do jej samodzielnego ustawienia – najprostszy datownik nie rozróżnia różnej liczby dni w danym miesiącu. Podpowiadamy, jak ustawić datownik w zegarku mechanicznym, kwarcowym i elektronicznym, abyś mógł cieszyć się nim przez lata.

Dziś nie tylko sportowe, ale również smart casualowe i  formalne czasomierze posiadają dodatkowe funkcje, w tym również tę wskazującą datę. Jak ustawić datownik w zegarku, aby rozróżniał on miesiące z 30 i 31 dniami, a także wskazywał odpowiedni dzień tygodnia? Oto mini przewodnik, dzięki któremu poradzisz sobie z tym bez problemu.

Jak ustawić datownik w zegarku? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nieprzypadkowo datownik określany jest przez zegarmistrzów jako komplikacja. Zmiana jej nie zawsze okazuje się taka prosta. Każda dodatkowa funkcja połączona jest w jakiś sposób ze znajdującym się w czasomierzu mechanizmem – i to jego uszkodzeniem grozi nieumiejętna zmiana daty w zegarku kwarcowym czy elektronicznym. To właśnie w tych rodzajach czasomierzy najczęściej występuje datownik. Zegarki mechaniczne (zarówno z naciągiem ręcznym, jak i automatycznym) mają bardzo skomplikowane i rozbudowane mechanizmy, rzadziej więc umieszcza się na nich subtarcze czy okienka wskazujące datę, nie oznacza jednak, że takie modele nie występują.  

Zanim wyjaśnimy, jak ustawić datownik w zegarku, musisz wiedzieć, z jakimi jego rodzajami możesz mieć do czynienia. Jak już wspomnieliśmy, funkcja daty może wskazywać dzień miesiąca, dzień tygodnia lub obie te informacje jednocześnie. Najczęściej datownik umieszczany jest na tarczy zegarka w postaci okienka, czasem montuje się nad nim dodatkowe szkiełko powiększające, ułatwiające odczyt. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

datownik w zegarku - jak go ustawic

Datownik w zegarku wyświetla więc datę na cyferblacie w formie liczby (dzień miesiąca) oraz  skrót nazwy (dzień tygodnia). Niektórzy producenci zamiast okienka stosują jednak ciekawsze wizualnie rozwiązanie, przypominające chronograf. Datę odczytuje się tu więc nie w okienku, ale na dodatkowych mniejszych subtarczach, które nie tylko zwiększają funkcjonalność czasomierza, ale także tworzą unikatową stylistykę.

Ma to jednak uzasadnienie także w zakresie zastosowanego w czasomierzu mechanizmu. Czasem lokalizacja okienka lub subtarczy zależy tylko i wyłącznie od fantazji i pomysłowości projektantów, czasem konkretne umiejscowienie wymusza zastosowany mechanizm. Tak dzieje się głównie w przypadku zegarków z mechanizmem mechanicznym. Chociaż rzadko są one wzbogacone funkcją datownika, zdarza się, że ta komplikacja znajduje się na tarczy mechanicznego czasomierza. Krok po kroku wyjaśniamy, jak ustawić datownik w zegarku mechanicznym, kwarcowym i elektronicznym, a także jak ustawić dzień tygodnia w zegarku z tymi mechanizmami.

Jak ustawić datownik w zegarku mechanicznym?

Zegarki z mechanizmem mechanicznym mogą posiadać tzw. szybką zmianę daty lub jej nie mieć. Zacznijmy od tego drugiego rodzaju czasomierzy, jest on bowiem znacznie mniej popularny – takie modele produkowane były w ubiegłym wieku, wciąż jednak mogą kusić kolekcjonerów. W tym przypadku zmiana daty wymaga cierpliwości i czasu. Jak to zrobić?

Po pierwsze musisz odciągnąć koronkę do pozycji umożliwiającej ustawienie godziny, a następnie poruszyć wskazówką minutową zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kiedy to zrobisz, miń wskazówką godzinową godzinę 12.00. Jeśli data nie zmieni się po jednokrotnym okrążeniu, oznacza to, że była to godzina popołudniowa  i dopiero podczas drugiego obrotu przekroczysz północ. Wtedy nastąpi zmiana daty w okienku.

A jak ustawić datownik w zegarku z funkcją szybkiej zmiany daty przez koronkę? Zmiana w tego typu czasomierzach (stanowiących dziś w zasadzie standard pośród zegarków mechanicznych oferowanych na całym świecie) jest szybki i relatywnie prosty. Jedyne o czym musisz pamiętać to, aby w momencie ustawiania datownika wskazówki nie znajdowały się pomiędzy godziną 21.00 a 3.00 – właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia skomplikowanego układu przerzutni i kół zębatych, które samoczynnie dokonują zmiany daty w momencie, gdy wskazówka godzinowa obraca się dwukrotnie i przekracza godzinę 24.00.

datownik - jak go ustawić

W  tym przypadku najpierw odciągnij koronkę zegarka do pozycji umożliwiającej zmianę, następnie poruszaj wskazówką minutową zgodnie z ruchem wskazówek zegarka tak, aby minąć wskazówką godzinową godzinę 12.00. Jeśli nastąpiła zmiana daty, to znaczy, że czasomierz wskazuje 24.00, jeśli nie – pokazuje on godzinę 12.00. Wykonaj wtedy jeszcze jeden pełny obrót wskazówką minutową.

Pamiętaj jednak, że po zmianie daty w zegarku mechanicznym wskazówki będą zawsze wskazywać 6.00 rano. Dlatego nie zapomnij dokonać odpowiedniego ustawienia godziny. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, zaopatrz się w rotomat. Unikniesz wtedy nastawiania czasomierza za każdym razem, gdy odłożysz go na kilka dni.

Zmiana daty w zegarku kwarcowym – jak to zrobić?

Na czym polega zmiana daty w zegarku kwarcowym? Zacznijmy od najczęściej spotykanego w tych czasomierzach datownika, czyli umieszczonego pod cyferblatem okienka, prezentującego dzień miesiąca za pomocą obrotowego dysku. Jest ono wyskalowane od 1 do 31. Chociaż wartość w okienku zmienia się samoczynnie co 24 godziny, czasomierz nie jest sam w stanie odróżnić, czy miesiąc liczy 31, 30, czy też (jak np. w lutym) 28 lub 29 dni. Należy więc co miesiąc sprawdzić poprawność ustawienia datownika z uwzględnieniem ilości dni w danym miesiącu i skorygować ewentualne różnice.

Zegarki kwarcowe, chociaż mniej skomplikowane od mechanicznych, mają równie precyzyjne mechanizmy. Po pierwsze pamiętaj, że nie wolno Ci w tych czasomierzach poruszać wskazówkami do tyłu – takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia ząbka koła odpowiedzialnego za funkcję datownika. Po drugie, zmiana daty w zegarku kwarcowym nie powinna odbywać się między 21.00 a 3.00 w nocy. W tych porach następuje bardzo powolne samoczynne przesunięcie datownika – cyferka zaczyna poruszać się w okienku, data pozostaje chwilowo nieczytelna, a następnie pojawia się już nowy dzień miesiąca. Najlepiej zrób to w godzinie neutralnej.

ustawianie datownika w zegarku

Najpierw wciśnij koronkę do pozycji zmiany godziny. Następnie obróć wskazówkami zegarka do przodu i obserwuj nieustannie okienko daty. Jego zmiana jest znakiem, że przesunąłeś datownik dokładnie o dobę. Potem ustaw godzinę neutralną. Teraz możesz zająć się zmianą godziny. Co jednak w przypadku, gdy prócz okienka z dniami miesiąca, Twój czasomierz ma jeszcze okienko z nazwami dni miesiąca lub dodatkową subtarczę?

Gdy ustawisz godzinę neutralną po przesunięciu dnia miesiąca, wyciągnij koronkę w systemie zmiany daty i poruszaj mechanizmem do przodu, aż w drugim okienku pojawi się odpowiedni dzień tygodnia. Dopiero wtedy zmień położenie koronki ze zmiany daty na zmianę godziny i ustaw aktualny czas.

Pamiętaj, że możesz spotkać się także z innymi modelami czasomierzy, w których dzień miesiąca i nazwa dnia tygodnia nie pojawiają się w okienkach, ale można je odczytać na subtarczach poprzez odpowiednie ułożenie wskazówek. W tym wypadku zmiana daty w zegarku kwarcowym będzie nieco trudniejsza. Na początku musisz wyciągnąć koronkę do pierwszej zapadki, pokręcić koronką w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara dla przestawienia wskazówki dnia miesiąca na właściwy dzień, a następnie wcisnąć koronkę do jej normalnego położenia. Podczas ustawiania wskazówki dnia miesiąca, upewnij się, że przemieszcza się ona prawidłowo skokami, co jeden dzień.

A jak ustawić dzień tygodnia w zegarku kwarcowym z dwiema subtarczami? Znów wyciągnij koronkę, ale nie do pierwszej, tylko drugiej zapadki w momencie, gdy mała wskazówka sekundowa pokazuje położenie na godz. 12.00. Kręć koronką tym razem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegarka dla przesuwania wskazówek godzinowej i minutowej do momentu, aż wskazówka dnia tygodnia pokaże właściwy dzień. Następnie pokręć koronką, by ustawić bieżącą godzinę. Po usłyszeniu sygnału czasu, wciśnij ponownie koronkę do jej normalnego położenia. Pamiętaj, by podczas ustawiania wskazówki dnia tygodnia, koronką kręcić bardzo powoli!

zegarek kwarcowy jak ustawić datownik

Na rynku znajdziesz jednak modele, w których zmiana dnia miesiąca i nazwy dnia tygodnia nie przebiegają osobno. Ustawiając konkretną datę, od razu odpowiedniemu przeobrażeniu ulega drugie okienko. To jednak zdecydowanie częściej występuje w innego rodzaju czasomierzach. Podpowiadamy, jak ustawić datę w zegarku elektronicznym.

Jak ustawić datę w zegarku elektronicznym?

Ciężko krok po kroku wyjaśnić, jak ustawić datę w zegarku elektronicznym. Tu procedura jest o tyle bardziej skomplikowana, że prawie zawsze zależy od konkretnego modelu urządzenia. Inaczej będzie więc ten proces przebiegał np. w przypadku wyświetlaczy cyfrowych dotykowych, a inaczej w niedotykowych. W tym wypadku należy sprawdzić dokładnie instrukcję obsługi czasomierza, ponieważ trudno ustalić uniwersalne czynności, tak jak w datownikach modeli mechanicznych i kwarcowych.  Można to zrobić m.in. poprzez ustawienia systemu lub samodzielnie wpisując odpowiednie wartości na cyferblacie.

Jak ustawić datownik w zegarku? Rób to z głową!

Chociaż datownik wydaje się prostą funkcją, występuje on w rozmaitych formach. Może być komplikację pokazującą wyłącznie numer dnia miesiąca w okienku na tarczy, przyjąć formę Day Date, wskazującej oprócz numeru dnia miesiąca także nazwę dnia tygodnia, czy Full calendar, który wyświetla numer dnia miesiąca, nazwę i numer dnia tygodnia.

Podczas gdy tzw. Anuual calendar (roczny kalendarz) oraz Perpetual calendar (wieczny kalendarz) nie wymagają samodzielnego ustawienia datownika w zegarku (przy pierwszym dokonujesz tego raz do roku, w ostatni dzień lutego, przy drugim masz spokój na 100 lat), pozostałe rodzaje datownika wymagają samodzielnych działań.

Jak ustawić datownik w zegarku, by cieszyć się nim przez lata? Po pierwsze postępuj zgodnie z zasadami dostosowanymi do wykorzystanego w czasomierzu mechanizmu. Tylko w ten sposób nie uszkodzisz go podczas zmiany daty. Po drugie pamiętaj, że każdy model jest niepowtarzalny i może mieć własne wymagania, dotyczące zmiany daty. Przed jakimkolwiek działaniem zajrzyj więc najpierw do instrukcji i postępuj zgodnie z nią krok po kroku.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak jeszcze możesz dbać o swój zegarek, zapoznaj się z naszymi Poradami. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się długo nie tylko sprawnie działającym, ale również nieskazitelnie wyglądają